Merhaba;

Öncelikle kendimi tanıtmalıyım.

Ben Onur Özbulut

1983 İzmir de doğdum Karşıyakada da büyüdüm. İlk ve orta okulumu Karşıyakada, Liseyi de İzmirin en eski ve köklü okullarından İzmir Atatürk Lisesini bitirdim. Daha sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Bölümü ile sağlık sektöründeki ilk yıllarım 2001 olarak tarihe geçti. Bu döneme kadar yaptığım en aktif ve anlatabileceğim şey ise ilkokul ikinci sınıfta yaz okulu ile başlayıp üniversite sonuna kadar giden profesyönel basketbol hayatım hem oyuncu hemde antrenörlük adına uzun yıllar emek verdim ve başarılıda oldum.

 

İlk işim Dokuz Eylül Üniversitesi Ameliyathanesinde taşaron bir firmanın bakım ve onarımlarını üstlendiği ameliyat lambaları ve masaları aynı zamanda ameliyathane kapıları gibi sabah 8de ameliyathaneye yeşilleri giyip akşam 6 da yeşilleri çıkarttığım bir işim oldu. Üniversitede aldığım eğitim yaptığım işte faydalı oldumu ? Bana sorarsanız pek değil ama olmadı da değil yani. Kişisel gelişimimin düzenlenmesi gerektiğini o yıllarda 2004 aldığım 700 tl olan maaşımla anladım. Bu para bana ne şimdi ne de gelecekte yetecekti. Önemli olan sabretmek ve çalışmaksa evet tam bir yıl boyunca sözleşme bitene kadar sabrettim. Peki yaptıklarım neler? Ne kadar ameliyathaneye gelen firma varsa bu firma çalışanları ile iltişimimi güçlendirdim yaptıkları işleri inceledim. Doktorlar, haliyele bütün gün ve bir yıl boyunca aynı kişilerle birliktesiniz kendinizi sevdiriyo olmanız lazım sizinle ilgili artık referans verebiliyor konumunda en az iki doktorunuz olmalı ki ben bütün ameliyathaneden referans alabilecek düzeye geldim.

Teknik gelişim ve kişisel gelişim olarak bakınca şimdi neler yapmaya başladım.Açıkçası işin teknik kısmı beni çok enterese etmedi. Nedeni ise zaten gittiğim firmada bana cihazın eğitimini vereceklerdi. Bende ufak bir ingilizce kursuna başladım 6 ay kadar kurs bana ingilizceyi yeterli seviyede verdi kursun bitimi ile hemen bilgisayar kursuna başladım. Bir anda bir sene tamamlanmadan: Dr referanslarım, yabancı dilim, bilgisayar sertifikam, ameliyathane geçmişim, ve piyasadaki firmalar ile ilgili donanıma sahip oldum. Telefon rehberimde kabarıyor doktorlar ve firmalar olarak iki grup olmak üzere. Birinci yılın sonunda taşaron firmanın sözleşmesi bitti ve ertesi gün beni daha iyi bir firma 1000 lirayla direkt işe başlamamı istedi. Firmayı ben araştırmadım onlar beni öğrenmişler peki nerden? Bir çok kişi ile tanışmanın firmalar arasındaki bağınızın kuvvetli olması artı biraz önceki saydığım kişisel özelliklerimin artması beni bir anda istenen adam haline getirmiş oldu.

İkinci yıl ikinci şirket gene teknik servis ama bu sefer ameliyathane geçmişimin olması ve doktorları tanımamdan dolayı o yönce işleri isteyebildim. Cihaz eğitimleri amliyathaneye gidecek olan ekipmanlar gibi nedeni ise ameliyathane kurallarını ve ortamını bilmem dr larla aramın iyi olması. Artık yaptığım işlerden primde almaya başladım. Eksikleri tamamlamak gerek hemen ehliyete yazıldım. Ehliyetimi aldıktan sonra şehir dışına açılmış artık il dışı hastaneler le de çalışabiliyor olmam benim için çok büyük avantaj oldu. Ne kadar hastane ve doktor o kadar referans demekti. İş kapma girişimlerimde başarılı oluyordu ihale takibi yapmayı, ihale dosya düzenlemeyi, ihale firmalarını ve teklif verme süreçleri gibi hiç alışık olmadığım konularda gözlemleyerek ve ufak ufak katılarak eğitimimi tamamladım. Artık amaç kendi cep numaramı tanıştığım doktorların cep telefonlarına kaydettirmek oldu. Daha bir sene dolmadı ki arkama baktığımda: Biyomedikal mezunu, ingilizce ve bilgisayar bilen, ehliyeti olan, ihale ile ilgili herşeyi bilen, ameliyathane ve hastane ortamlarına aşina, Ameliyathaneden cerrahi bıranşlardaki doktorlar ve bu şirketten ortepedi-algoloji-genel cerrahi ile 3 branşta daha referanlarım ve çalışmışlığım oldu.

5 ay bitmemiştiki İstanbuldan çok daha büyük bir firmadan teklif geldi. Bu da çalışmış olduğum doktorların vesilesiyle gerçekleşti.

3. iş maaş 1250 toplam çalışmışlık ikibuçuk yıl tamamen dallar farklı olsada adaptasyon süreci çabuk oluyor çünkü o branşta illa birisini artık tanıyosunuzdur. Yeni firma Üroloji Dermatoloji ve Plastik Cerrahi çalışıyor. Ürolojide aplikasyon uzmanı olarak ameliyatlarda yardımcı oluyor. Diğer iki dalda da ihale takibi cihaz eğitimleri ve satışa destek oluyordum. Ama daha gelişmeniz gerek her zaman dediğim nedeni ise sizin yerinize her zman daha uyguna çalışacak aynı adamı bulabilirler.

Vazgeçilmez olabilmek sürekli kendini yenilemekle olur. Bundan sonrası biraz nasihatla geçiçek.

Gene önceki seneler yaptığım gibi gene kendi çalıştığım branşlardaki en iyi en büyük doktorlar ile tanışıp en azından kartvizitlerimi birkaç kere bırakıp hatta bazıları ile yemek yiyerek göz aşinalığımı arttırdım. Genele bakıcak olursak çoğu dalda çalışmış 3 yılını doldurmuş artık kongre fuar seminer gibi alanlardada kendini geliştirmiş sektöre hakim rakiplerini bilen birisi oldum.

Kendimi aplikasyon ve eğitim alanında geliştirken birde satış anlamında birşeyler yapmam gerektiğini düşündüm. Nedeni ise daha iyi şartlarda yaşamak neden? Fazla çalışıp sabit maaş alacağıma çok çalışır çok para kazanırım mantığı.

İlk yapılanlar; Ufak ücretsiz seminerler, kurslar, eğitimler, paneller bunlara katılmalısınız satış hakkında herşeyi satışçılardan dinlemelisiniz. Kitaplar satış pazarlama üzerine bir çok kitap var okuyun okuyun ki kendinizi rahat bi şekilde geliştirin ve en basiti web burada sorupta öğrenemiyeceğiniz bir şey kalmadı artık ya da bunların hepsini bırakıp sağlam paralar vererek sağlam kurslardan birisine gideceksiniz.

Etkili konuşma teknikleri, ikna kabiliyeti, satış planlama ve programlama, müşteri takibi ve önemi, satış nedir? , pazarlama nedir? , satışın boyutları, küçük ve büyük satış, satış kapatma teknikleri gibi bir çok konuda eğitim almanız lazım zaten birisine bulaşınca diğeri geliyor merak etmeyin. Ben kendi yolumu bu taraftan seçtim teknik servis olabilirdim ama satmak daha cazip geldi. Hem satışçı hem biyomedikalci işinin adamı denildi hep bu da işin ayrı bi yanı.

Aşama aşama giderken bir şirkette kalıcı olmanın yolu sizin kendinizi bi şekilde o şirkete muhtaç ettirebiliyor olmanızdır. Bu da neyle olur eğitimlerle sadece sizin bildiğiniz başkasının bilmediği şeylerle olur. Atlayın eğitim olsun ben yaparım diyin sizden başka kimse bilmesin. Sorumluluk mu ? Evet ama almalısınız o sorumluluk alınmadan bişi olunmuyor.

Ben mesala satışa yöneldim ama kartvizitimde yıllarca eğitim uzmanı yazdı neden ? Satışçı kelimesinin insanların güven duygusunu azalttığı gibi ayrıca korkuttuğuda bilinir ama insanlar eğitmenlere her zaman daha sıcak bakmışlardır.

Şimdi bir şeyin satılabilmesi için öncelikle ihtiyacın doğması gerekiyor ve ihtiyaç olup olmadığını sadece sorarak öğrenebilirsiniz.

Her şeyi bilen mi yoksa çok soru soran mı daha çok satar konusuna geldiğimizde ise örnek şöyle olacaktır. Siz herşeyi biliyorsunuz ama soru sormayı bilmiyorsunuz dolayısıyla hangi cihazın istendiğini bilmeden herşeyi anlatmanız bi işe yaramıyor çünkü yanlış yolda ilerliyorsunuz peki şu sorularla bakalım “ne yapmak istiyorsunuz?” “ne zaman almayı düşünüyorsunuz?” “sizin için en uygun olan ne” gibi çok basit herkesin cümlede kullanabileceği soru kalıpları ile herşeyi bilenden daha çabuk satabiliyorsunuz. Bunu neden anlattım ? Biyomedikal mezunu olarak bunca yıl bir çok bıranşta çalışarak örneğin cihazın herşeyini hem bilir hemde soru sormayı bilirseniz o zaman piyasadan farkınız oluyor.

Farklılıklar bunlarla da bitmiyor tabi. Bi kere uzun yıllardır sizi tanıyanlar duruşunuzu kişiliğinizi ön plana çıkartabiliyorsa zaten bunca yıl iyi iş başarmısınız demektir. Güven olmadan satış olmaz. Size güvenecekler siz talep yaratacaksınız daha sonra satılacak.

Son olarak gözlerim ağrıdı diye kapatmak istiyorum konuyu…

Biyomedikal mezunu, ingilizce, almanca, bilgisayar ve programları, web tasarım ve sosyal medya kullanımı, en az 7 branşta değerli bilgi ve firma + doktor geçmişi, hastane yönetimleri ile sıcak temas, ihale düzenlerinde uzmanlaşmış olmak, Tüm cihazların eğitimlerini uzman olarak verebiliyor ve yurt dışı ve yurt içinde alınmış sertifikalar, Satış pazarlama eğitim sertifikaları ve artık eğitmen düzeyine gelebilmiş olmak gibi 5 sayfalık cv niz ile sizde piyasada aranan ve bilinen birisi olabilirsiniz.

Bence karamsarlık yerine şimdiden hayatınızda birşeyleri değiştirmek için plan yapın.

 

Saygılarımla

Onur Özbulut